środa, 06 czerwiec 2018 09:21

Co dzieje się w pakistańskim Gwadar?

Atak terrorystyczny w pakistańskim Gwadar Atak terrorystyczny w pakistańskim Gwadar

Gwadar to 65 tysięczne miasto w Pakistanie, które leży w Zatoce Osmańskiej, nieopodal Zatoki Perskiej w prowincji Beludżystan. Według danych historycznych miasto to zostało zakupione od Omanu w 1958 roku. Jak wiemy kraina to niebezpieczna i przekonałam się o tym. Na szczęście w tym momencie tam nie mieszkałam. Przeżyłam coś całkiem odbiegającego od zwykle panującej w tym miejscu sielanki.

Rewolwerowcy zdecydowali się na szturmowanie jednego z hoteli, w którym kiedyś miałam okazję nocować. Dla mnie to nie do pomyślenia. Jak donoszą lokalne media, obecnie już nawet trzech strażników zostało pozbawionych życia. Następnych czterech pracowników luksusowego hotelu pozostaje w ciężkim stanie, zagrażającym ich życiu. Choć hotel Pearl Continental to piękne miejsce, aż strach pomyśleć, co przeżywają jego goście i pracownicy.

Napastnicy zaatakowali hotel Pearl Continental w Gwadar w Pakistanie

Cały czas śledzę lokalne wiadomości. Jak donoszą oficjalne i wiarygodne źródła napastnicy w mundurach sił bezpieczeństwa są uzbrojeni w nowoczesną broń. Kilka godzin temu rozpoczęli swoje tragiczne i bardzo agresywne działania. Zdaniem agencji AP śmierć poniosło już czterech napastników.

Na pomoc pracownikom i gościom ruszyły siły bezpieczeństwa. Trwa operacja i próba ubezwłasnowolnienia sprawców. Do wykonania ataku na Pearl Continental w Pakistanie przyznała się jedna z Zakazanych Brygad Majeed Armii Wyzwolenia Baloch, w skrócie BLA. BLA wydała oświadczenie w którym ponosi odpowiedzialność za atak i przedstawia bojowników, którzy zostali do jego przeprowadzenia wykorzystani.

Siły bazpieczeństwa poradziły sobie z napastnikami

Siły bezpieczeństwa pracujący na miejscu jednego z najpiękniejszych klejnotów, jakiego miałam okazję podziwiać w trakcie swoich podróży zdołali ewakuować osoby z hotelu jeszcze przed wejście czterech napastników.
Według doniesień od ISPR, terroryście byli otoczeni przez siły bezpieczeństwa. Akcja odbywała się również na schodach, które prowadziły na najwyższe piętra budynku.

Jak wynika z wypowiedzi Ahmeda Zia Rao, pierwsze trzy piętra zostały bezpiecznie oczyszczone i turystom nie zagrażało już bezpieczeństwa. Napastnicy przebywali dłuższy czas na czwartym piętrze hotelu. To właśnie tam obrali swoje miejsce strategiczne w trakcie długotrwałej i wyczerpującej strzelaniny. Siłami strzelaniny byli zarówno napastnicy, jak i siły bezpieczeństwa. Jak wynika z nieoficjalnych danych, napastnicy pojawili się na terenie hotelu około godziny 17.00. W tym momencie rozpoczęła się akcja komandosów marynarki wojennej wraz z oddziałami Armii i Korpusu Granicowego.

Wciąż nie mogę uwierzyć co dzieje się w miejscu, które jeszcze jakiś czas temu miałam okazję odwiedzić. Warto dodać, że oficjalne źródła zaprzeczają aby w hotelu mieli swoje pokoje Chińczycy i osoby o innych narodowościach.

Mapa pakistanskiego Gwadar

Ostatnio zmieniany środa, 19 czerwiec 2019 16:56
Cookies policy
Skontaktuj się