Aby ułatwić zasypianie, należy zadbać o odpowiednie warunki w sypialni i spokojny nastrój, a także zrezygnować z ciężkostrawnej kolacji.
W dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi życie na wysokich obrotach, które spowodowane jest nadmiarem obowiązków. Codzienne zmartwienia i stres są jedną z przyczyn problemów z zasypianiem. Obecnie deklaruje je połowa Polaków, przy czym 15 lat temu, kłopoty te zgłaszał co trzeci rodak.
Skutki problemów ze snem.
Niestety problemy z zasypianiem, które sprawiają, że śpimy zbyt krótko, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą powodować:
– uczucie zmęczenia, brak energii do pracy czy nauki
– rozdrażnienie, niepokój czy smutek
– gorszą pamięć i koncentrację.
Zadbaj o warunki w sypialni.
Aby ułatwić zaśnięcie, w pomieszczeniu panować powinna cisza i ciemność. W przypadku, gdy jest za gorąco lub za duszno, ciężko nam usnąć, a sen jest niezdrowy i możemy się wybudzać. Dlatego należy wcześniej wywietrzyć pokój oraz zadbać o optymalną temperaturę, która powinna wynosić 18-20 st.C. Przygotowując się do snu, możemy przykręcić termostat, żeby było nieco chłodniej niż w ciągu dnia.
Nie należy kupować zbyt miękkiego materaca, na którym nie śpi się dobrze. Na szczęście sklepy, w swojej ofercie mają takie, które same dopasowują się do kształtu naszego ciała. Najlepiej, gdyby piżama była wykonana z naturalnej tkaniny, a pościel z wełny lub bawełny.
Co jeść, a z czego zrezygnować?
Najadanie się na noc nie sprzyja odpowiedniemu odpoczynkowi. Proces trawienia wymaga czasu, podczas którego organizm nie zregeneruje się odpowiednio. Kwasowość soków żołądkowych sprawia, że ciało pozostaje rozbudzone. Aby ułatwić zaśnięcie, przed położeniem się do łóżka, wypić można szklankę ciepłego mleka lub wody. Ciepło sprawi, że układ trawienny będzie wówczas rozluźniony.
Kolację, która składa się z lekkostrawnych potraw, należy zjeść na 2-3 godziny przed położeniem się. Jeśli musimy coś później przekąsić, pamiętajmy, żeby było to coś naprawdę lekkiego. Poza tym unikać należy alkoholu, napojów gazowanych, kawy i coli, która również zawiera kofeinę.
Spokojny nastrój.
Nic nie relaksuje tak jak ciepła kąpiel lub prysznic, które sztucznie podnoszą temperaturę naszego ciała. Natomiast kiedy wyjdziemy z wanny z gorącą wodą, temperatura ciała gwałtownie się obniża. Wówczas organizm otrzymuje sygnał, że przyszedł czas na sen.
Wyciszeniu nie służy telewizja, która powoduje pobudzenie komórek mózgu. Emocjonujący film może przyśpieszyć bicie serca i zwiększyć tętno. Z kolei korzystanie, przy zgaszonym świetle ze smartfona, pobudza wzrok. Osoby, które mają problem z zaśnięciem powinny za to słuchać relaksującej muzyki lub czytać książkę.
Skuteczna melatonina.
Osoby, które chcą skrócić czas potrzebny na zaśnięcie mogą sięgnąć po melatoninę. Na rynku dostępne są różne formy produktu, a najbardziej popularna jest ta w tabletkach. Jednak pamiętajmy, że po podaniu, w takiej formie, uwolniona substancja aktywna, musi najpierw przejść przez ścianki jelita.
Zanim dotrze do serca, płuc czy krwioobiegu, na początku musi przekroczyć wrota, jakimi jest wątroba. Metabolizowane jest w niej nawet 90% melatoniny, natomiast pozostała jej część w nerkach. Dlatego słabnie dostępność substancji aktywnej, a efekt ten nosi nazwę efektu pierwszego przejścia.