Ocet ekologiczny, czyli jaki?
Troska o to, aby ocet był ekologiczny, zaczyna się już na etapie uprawy owoców, które nie powinny być spryskiwane szkodliwymi substancjami i muszą być uprawiane w ekologicznych nawozach. Jeśli zaś chodzi o sam proces powstawania octu, to w przypadku octów ekologicznych proces fermentacji jest w pełni naturalny. Octy te nie są klarowane ani pasteryzowane, dzięki czemu zachowują naturalną mętność i wszystkie najcenniejsze właściwości. Ponadto ocet nie zawiera żadnych dodatkowych barwników, aromatów czy nawet nie jest rozcieńczany wodą. Dopiero produkt, który ma takie parametry, można nazwać w pełni ekologicznym i wartościowym octem.
Jak działają octy ekologiczne?
Octy ekologiczne różnią się działaniem w zależności od tego, z jakich owoców zostały zrobione. Ze względu proces fermentacji wszystkie mają jednak składniki, które wpływają pozytywnie na pracę układu trawiennego i zapewniają uczucie sytości, przez co są zalecane osobom będącym na dietach odchudzających. Naturalne octy mają silne działanie antybakteryjne, dlatego roztwory z nich sprawdzają się do leczenia gardła, niwelują uczucie ciągłego zmęczenia, zakwaszają żołądek i pozwalają organizmowi szybciej się zregenerować. Moc naturalnych składników, które nie były sztucznie przetwarzane ani wzbogacane stanowi dla organizmu zastrzyk cennych witamin oraz mikro- i makroelementów.
Jak stosować naturalne octy?
Przede wszystkim octów nie powinno się bić bez rozcieńczenia. Warto pić jedną łyżkę dowolnego octu ekologicznego rozcieńczonego w szklance z wodą. Opcjonalnie roztwór można posłodzić miodem. Octy te świetnie sprawdzą się również jako dodatek do owocowych soków, koktajli czy smoothies. Jeśli zaś chodzi o kulinaria, to znajdują zastosowanie w przypadku dressingów do sałatek, marynat do mięs czy pojedynczych dodatków do sałat ze świeżych warzyw. Z powodzeniem można nimi zastępować ocet spirytusowy, a dzięki temu potrawy będą znacznie zdrowsze, a także sok z cytryny.