piątek, 28 kwiecień 2023 13:21

Czym charakteryzuje się ocet ekologiczny?

ocet ekologiczny ocet ekologiczny mat.prasowe

Naturalne octy, choć są znane od tysięcy lat, od jakiegoś czasu cieszą się wzmożonym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ kolejne badania potwierdzają, jak niesamowity wpływ mają one na organizm człowieka. Są nie tylko smacznym dodatkiem do potraw, ale również superproduktami o właściwościach leczniczych. Istnieje wiele rodzaj octów, które są produkowane z najróżniejszych owoców. Na największe uznanie zasługują octy ekologiczne. Czym się cechują i co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

Ocet ekologiczny, czyli jaki?

Troska o to, aby ocet był ekologiczny, zaczyna się już na etapie uprawy owoców, które nie powinny być spryskiwane szkodliwymi substancjami i muszą być uprawiane w ekologicznych nawozach. Jeśli zaś chodzi o sam proces powstawania octu, to w przypadku octów ekologicznych proces fermentacji jest w pełni naturalny. Octy te nie są klarowane ani pasteryzowane, dzięki czemu zachowują naturalną mętność i wszystkie najcenniejsze właściwości. Ponadto ocet nie zawiera żadnych dodatkowych barwników, aromatów czy nawet nie jest rozcieńczany wodą. Dopiero produkt, który ma takie parametry, można nazwać w pełni ekologicznym i wartościowym octem.

Jak działają octy ekologiczne?

Octy ekologiczne różnią się działaniem w zależności od tego, z jakich owoców zostały zrobione. Ze względu proces fermentacji wszystkie mają jednak składniki, które wpływają pozytywnie na pracę układu trawiennego i zapewniają uczucie sytości, przez co są zalecane osobom będącym na dietach odchudzających. Naturalne octy mają silne działanie antybakteryjne, dlatego roztwory z nich sprawdzają się do leczenia gardła, niwelują uczucie ciągłego zmęczenia, zakwaszają żołądek i pozwalają organizmowi szybciej się zregenerować. Moc naturalnych składników, które nie były sztucznie przetwarzane ani wzbogacane stanowi dla organizmu zastrzyk cennych witamin oraz mikro- i makroelementów.

Jak stosować naturalne octy?

Przede wszystkim octów nie powinno się bić bez rozcieńczenia. Warto pić jedną łyżkę dowolnego octu ekologicznego rozcieńczonego w szklance z wodą. Opcjonalnie roztwór można posłodzić miodem. Octy te świetnie sprawdzą się również jako dodatek do owocowych soków, koktajli czy smoothies. Jeśli zaś chodzi o kulinaria, to znajdują zastosowanie w przypadku dressingów do sałatek, marynat do mięs czy pojedynczych dodatków do sałat ze świeżych warzyw. Z powodzeniem można nimi zastępować ocet spirytusowy, a dzięki temu potrawy będą znacznie zdrowsze, a także sok z cytryny.

Cookies policy
Skontaktuj się