czwartek, 27 czerwiec 2024 12:52

Sternik oskarżony po katastrofie na Kanale Kaszubskim

Sternik oskarżony po katastrofie na Kanale Kaszubskim Sternik oskarżony po katastrofie na Kanale Kaszubskim Zdjęcie redakcyjne

Po katastrofie jachtu Galar Gdański I, do której doszło jesienią 2022 roku na Kanale Kaszubskim, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sternikowi jednostki. Oskarżony, Michał O., jest zarzucany o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób.

Czego się dowiesz:

  • Kto jest oskarżony o sprowadzenie katastrofy na Kanale Kaszubskim?
  • Jakie są zarzuty stawiane sternikowi jachtu Galar Gdański I?
  • Jakie dowody miała prokuratura w sprawie katastrofy na Kanale Kaszubskim?
  • Dlaczego umorzono śledztwo wobec armatora jachtu Galar Gdański I?
  • Jaka kara grozi oskarżonemu sternikowi?

Szczegóły zarzutów

Według Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Michał O. naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym, co doprowadziło do tragedii, w wyniku której zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne. Śledztwo wykazało, że sternik jachtu nie zachował wymaganych środków ostrożności, nie prowadził odpowiedniej obserwacji i nie ustąpił drogi mającemu pierwszeństwo zespołowi holowników.

Umorzenie śledztwa wobec armatora

Prokurator zdecydował również o umorzeniu postępowania wobec armatora jachtu, któremu początkowo zarzucono spowodowanie katastrofy. Zgromadzony materiał dowodowy nie potwierdził, by zaniedbania armatora przyczyniły się do wypadku. Decyzja ta jest nieprawomocna i może być przedmiotem dalszej analizy.

Decyzja o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Michałowi O. oraz umorzeniu śledztwa wobec armatora podkreśla złożoność i trudności w ocenie odpowiedzialności w przypadkach katastrof morskich. Proces, który ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, będzie istotnym testem dla systemu sprawiedliwości w kontekście bezpieczeństwa na wodach.

źródło: tvn24.pl

Cookies policy
Skontaktuj się