piątek, 28 czerwiec 2024 16:47

Nielegalne pamiątki z Bali mogą skutkować więzieniem dla nowożeńców z Gdańska

Nielegalne pamiątki z Bali Nielegalne pamiątki z Bali Zdjęcie redakcyjne

Para nowożeńców, wracająca z podróży poślubnej na Bali, musiała oddać celnikom na lotnisku w Gdańsku koralowce, które przywieźli jako pamiątki. Nieświadomi, że przewożenie takich okazów bez odpowiednich zezwoleń jest nielegalne, narazili się na poważne konsekwencje prawne.

Czego się dowiesz:

  • Jakie pamiątki przywieźli nowożeńcy z Bali, które spowodowały problemy na lotnisku w Gdańsku?
  • Jakie konsekwencje prawne grożą parze za przewóz koralowców bez odpowiednich zezwoleń?
  • Co to jest Konwencja Waszyngtońska CITES i jakie ma zastosowanie w przypadku tej pary?
  • Jakie działania podjęto wobec znalezionych koralowców przez celników w Gdańsku?

Nielegalne pamiątki z wakacji

Na lotnisku w Gdańsku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali parę, która w swoim bagażu przewoziła martwe szkielety koralowców. Okazy te, chronione międzynarodową Konwencją Waszyngtońską CITES, wymagają specjalnych zezwoleń na przywóz, których para nie posiadała. Znalezienie tych przedmiotów w ich bagażu doprowadziło do ich konfiskaty i wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Konsekwencje prawne naruszenia przepisów

Zgodnie z przekazaną informacją przez rzecznika Krajowej Administracji Skarbowej, podkom. Sebastiana Pakalskiego, brak wymaganych dokumentów podczas przewozu chronionych okazów skutkuje obligatoryjną konfiskatą oraz możliwością nałożenia grzywny lub nawet kary pozbawienia wolności. W przypadku nowożeńców grozi im od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za naruszenie ustawy o ochronie przyrody oraz przepisów CITES.

Przypadek nowożeńców z Gdańska stanowi poważne przypomnienie o konieczności przestrzegania międzynarodowych regulacji dotyczących ochrony przyrody. Warto przed przewiezieniem jakichkolwiek pamiątek przyrodniczych z zagranicy upewnić się, czy ich przywóz nie narusza obowiązujących przepisów, aby uniknąć poważnych konsekwencji prawnych

źródło: Puls Gdańska

Cookies policy
Skontaktuj się