środa, 26 czerwiec 2024 15:39

Skandal korupcyjny na uczelniach prywatnych w Gdańsku

Skandal korupcyjny na uczelniach prywatnych Skandal korupcyjny na uczelniach prywatnych Zdjęcie redakcyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kilku rektorów z prywatnych uczelni w Gdańsku, Wrocławiu i Toruniu. Akcja CBA odbyła się w kontekście podejrzeń o korupcję, z korzyściami majątkowymi szacowanymi na 630 tys. zł.

Czego się doewiesz:

  • Kogo zatrzymało CBA w związku z korupcją na uczelniach?
  • Jakie korzyści majątkowe są związane z korupcją na uczelniach?
  • Jakie dowody zabezpieczyło CBA w sprawie korupcji na uczelniach?
  • Jakie środki zapobiegawcze zastosowano wobec zatrzymanych rektorów?

Szczegóły zatrzymań

W dniach 19 i 24 czerwca, funkcjonariusze CBA zatrzymali Romana G., rektora Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafała K., rektora i założyciela Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorza G., profesora Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Zatrzymani są podejrzewani o udzielanie korzyści majątkowych członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej, aby wpływać na decyzje dotyczące ich uczelni.

Podejrzane działania i ich konsekwencje

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Rzeszowie wykazało, że zatrzymani mogli wielokrotnie wręczać łapówki, co miało bezpośredni wpływ na opinie i decyzje Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, które mogą służyć jako dowody w sprawie.

Procesy sądowe dotyczące tej sprawy są w toku, a prokuratura nałożyła na podejrzanych środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe i dozory policji. Sprawa jest rozwojowa, a kolejne działania są planowane przez służby. Śledczy podkreślają, że ujawnienie pełnego zakresu przestępczości korupcyjnej wśród kadry akademickiej jest kluczowe dla utrzymania etyki i standardów w polskim szkolnictwie wyższym.

źródło: trojmiasto.pl

Cookies policy
Skontaktuj się