czwartek, 23 maj 2024 14:18

Nergal częściowo uniewinniony w sprawie obrazy uczuć religijnych

Nergal częściowo uniewinniony w sprawie obrazy uczuć religijnych Nergal częściowo uniewinniony w sprawie obrazy uczuć religijnych fot: pixabay

Adam „Nergal” Darski, lider zespołu Behemoth, został uniewinniony z dwóch zarzutów obrazy uczuć religijnych. W trzecim przypadku sąd uznał go winnym, ale warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata próby.

Czego się dowiesz:

  • Jakie były zarzuty przeciwko Adamowi „Nergalowi” Darskiemu?
  • Jakie były wyniki procesu sądowego w sprawie obrazy uczuć religijnych?
  • Jakie były wcześniejsze kontrowersje związane z działalnością Adama Darskiego?
  • Jakie kroki sąd podjął w sprawie ostatnich zarzutów przeciwko muzykowi?

Szczegóły oskarżeń

Proces przeciwko Adamowi Darskiemu rozpoczął się w czerwcu 2020 roku. Muzyk był oskarżony o trzykrotną obrazę uczuć religijnych za publikacje na swoim koncie na jednym z portali społecznościowych. W grudniu 2016 roku oraz w marcu 2017 roku zamieścił zdjęcia rzeźb penisa z przytwierdzonymi wizerunkami Jezusa. Z kolei 8 marca 2018 roku opublikował film, na którym, wymachując jedną z rzeźb, składał życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Decyzja sądu

Sąd uniewinnił Darskiego z dwóch pierwszych zarzutów. W przypadku trzeciego, dotyczącego filmu z 2018 roku, sąd stwierdził naruszenie prawa, ale postanowił warunkowo umorzyć postępowanie na okres dwóch lat próby. Darski ma również wpłacić dwa tysiące złotych na cel społeczny. Wyrok ten nie jest prawomocny.

Kontrowersje wokół działalności Darskiego

To nie pierwszy raz, gdy Adam Darski stanął przed sądem z powodu swojej działalności artystycznej. W 2007 roku, podczas koncertu w Gdyni, został oskarżony o porwanie Biblii, ale po sześciu latach procesu sąd uznał go za niewinnego. Obecnie trwa także proces dotyczący znieważenia polskiego godła przez członków zespołu Behemoth. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wcześniejszy wyrok uniewinniający i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Społeczność muzyczna i fani Adama Darskiego oczekują na ostateczne rozstrzygnięcia sądowe. Wyrok w sprawie jego ostatnich publikacji w mediach społecznościowych jest kolejnym przykładem kontrowersji wokół jego twórczości, które wywołują szeroką dyskusję publiczną.

.źródło: TVP Gdańsk

Cookies policy
Skontaktuj się