piątek, 17 maj 2024 13:53

Miraż morski zaskakuje plażowiczów w Gdańsku

Miraż morski zaskakuje plażowiczów Miraż morski zaskakuje plażowiczów fot: pixabay

W Gdańsku plażowicze byli świadkami zdumiewającego zjawiska, kiedy to statki na horyzoncie zaczęły "unosić się" w powietrzu. To zjawisko, znane jako miraż morski, wywołało ogromne zainteresowanie i stało się sensacją w mediach społecznościowych.

Czego się dowiesz:

  • Co zobaczyli plażowicze w Gdańsku na horyzoncie?
  • Jakie zjawisko odpowiada za "unoszenie się" statków obserwowane w Gdańsku?
  • Gdzie opublikowano zdjęcie unoszących się statków?
  • Jakie są naukowe wyjaśnienia mirażu morskiego?
  • Jakie reakcje wywołało zjawisko unoszących się statków wśród mieszkańców i turystów w Gdańsku?

Zaskakujący widok na plaży

Na początku tego tygodnia, plażowicze w Gdańsku mogli obserwować nietypowe zjawisko. Statki, które znajdowały się na horyzoncie, sprawiały wrażenie, jakby unosiły się nad wodą. To zjawisko zostało uchwycone na zdjęciu przez jedną z plażowiczek i opublikowane na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Fotografia szybko zyskała popularność, zbierając tysiące reakcji i setki komentarzy. Pomimo pierwszych spekulacji, miraż morski szybko został zidentyfikowany jako przyczyna tego zjawiska.

Naukowe tłumaczenie fenomenu

Miraż morski, a dokładniej miraż górny, jest efektem optycznym, który zachodzi, gdy morze jest chłodniejsze, a powietrze nad jego powierzchnią zaczyna się nagrzewać. Spadek gęstości powietrza oraz zakrzywienie światła ku górze powodują, że obiekty na wodzie wydają się być podniesione nad swoje rzeczywiste położenie. Dodatkowo, zjawisko przeskalowania w pionie może sprawić, że obiekty wydają się mniejsze lub większe niż są w rzeczywistości. Ten optyczny trik sprawia, że granica między wodą a niebem staje się nieczytelna, co prowadzi do iluzji unoszących się statków.

Miraże morskie, choć mogą wydawać się zjawiskiem nadprzyrodzonym, są dobrze zrozumiałym efektem optycznym. Zdarzenie to, choć rzadkie, pokazuje, jak niezwykłe może być połączenie naturalnych warunków atmosferycznych z zaawansowanymi naukowymi procesami. Zainteresowanie, które wywołało to zjawisko wśród mieszkańców i turystów w Gdańsku, podkreśla piękno i tajemniczość naszego świata.

źródło: G.pl

Cookies policy
Skontaktuj się