piątek, 07 czerwiec 2024 14:50

Rozbudowa Terminala T3 w Gdańsku

Rozbudowa Terminala T3 w Gdańsku Rozbudowa Terminala T3 w Gdańsku fot: pixabay

Baltic Hub, czołowy operator portowy w Polsce, realizuje ambitny projekt nowego terminala kontenerowego T3. Celem inwestycji, mającej zakończyć się do końca 2025 roku, jest przekształcenie Gdańska w jedno z najważniejszych centrów przeładunkowych kontenerów w Europie.

Czego się dowiesz:

  • Jaki jest cel budowy nowego terminala T3 w Gdańsku przez Baltic Hub?
  • Jakie technologie zostaną zastosowane w nowym terminalu T3?
  • Jakie są oczekiwane korzyści ekonomiczne z rozbudowy terminala T3 dla regionu i kraju?
  • Jaki jest koszt inwestycji i jakie są źródła jej finansowania?

Rozpoczęcie prac nad nowym terminalem

Projekt terminala T3, który wystartował w październiku 2022 roku, prowadzony jest przez konsorcjum firm Budimex i DEME. Na potrzeby nowej inwestycji stworzono 36-hektarową sztuczną wyspę, która obecnie stanowi teren intensywnych prac budowlanych. Zgodnie z planem, nowe nabrzeże ma zwiększyć moce przeładunkowe portu w Gdańsku.

Zaawansowane technologie w nowym terminalu

Nowy terminal T3 zostanie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, w tym siedem suwnic nabrzeżowych STS oraz dwadzieścia półautomatycznych suwnic placowych RMG. Suwnice, które mają zostać dostarczone we wrześniu tego roku, umożliwią zdalne sterowanie urządzeniami z ergonomicznie zaprojektowanych stanowisk. Według informacji prasowych Baltic Hub, nowoczesna infrastruktura zapewni bezpieczne i wydajne środowisko pracy.

"Rozbudowa terminala przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego sektora portowego oraz będzie miała znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu i całego kraju." - Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub

Wpływ inwestycji na gospodarkę

Po zakończeniu budowy, zdolności przeładunkowe Baltic Hub wzrosną o 1,5 mln TEU, osiągając łącznie 4,5 mln TEU rocznie. Jak podkreśla Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub, rozbudowa terminala przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego sektora portowego oraz będzie miała znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu i całego kraju. Całkowity koszt inwestycji to około 2 mld zł (ok. 450 mln euro), finansowanych ze środków własnych oraz kredytów zewnętrznych.źr

Baltic Hub, działający wcześniej pod nazwą DCT Gdańsk, jest znaczącym punktem na mapie globalnego transportu kontenerowego, obsługując rocznie ponad 700 statków, w tym największe kontenerowce świata. Dzięki nowemu terminalowi T3, Gdańsk ma szansę stać się kluczowym hubem kontenerowym w Europie.

źródło: buisness.insider.com

Cookies policy
Skontaktuj się