piątek, 03 luty 2023 12:10

Zaniżone odszkodowanie OC – co zrobić w takiej sytuacji?

zaniżone odszkodowanie OC zaniżone odszkodowanie OC mat.prasowe

W sytuacji, gdy pojawi się konieczność zweryfikowania wypłaty związanej z zaniżonym odszkodowaniem OC, dobrze jest mieć świadomość tego, iż nie musi być to końcowe działanie i przystanie na takie warunki. Zawsze z powodzeniem można napisać pismo do konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które było odpowiedzialne za wypłacenie kwoty szkody.

 

Zaniżona wypłata za odszkodowanie OC –  z czego może wynikać?

W chwili, gdy dojdzie do zaniżonej wypłaty odszkodowania OC, nie powinno pozostawać się biernym. Nie jest to na pewno celowe działanie osób, które miały za zadanie wycenić daną szkodę. Jest to związane z tym, iż w trakcie naprawy mogło dojść do zauważenia kolejnych uszkodzeń, które były niedostrzegalne w pierwszej chwili oceny szkody. Z tego też względu na pewno nie zaszkodzi zwrócić uwagi na to, że można napisać odwołanie.

Osoby zajmujące się szkodami są także odpowiedzialni za wycenianie wartości kosztów naprawy samochodu, który brał udział w stłuczce, czy w wypadku. Z tego też względu na pewno nikt celowo nie zaniża wartości konkretnych części, czy pracy lakiernika z mechanikiem i blacharzem. Nie sposób jest wycenić ich pracy w chwili, gdy stawki rozpoznawalne są jedynie na dany region, a nie w związku z usługą konkretnego pracownika.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy będzie miała miejsce zaniżona wypłata za odszkodowanie OC?

W chwili, gdy będzie miała miejsce zaniżona wypłata za odszkodowanie OC, należy podjąć stosowne kroki. Kolejno:

  • napisać pismo informujące o tym, że kwota z odszkodowania OC okazała się niewystarczająca,
  • dołączyć rachunki dotyczące kosztów napraw oraz pokazujące to, że pieniędzy było za mało,
  • załączyć ewentualnie zdjęcia naprawionego samochodu, dzięki czemu wykaże się to, iż naprawa faktycznie została przeprowadzona.

Zgłoszenie faktu wypłaty zaniżonego odszkodowania OC jest możliwe dzięki załączeniu pliku z tekstem oraz ze zdjęciami w aplikacji danej firmy ubezpieczeniowej. Konieczne w takim przypadku na dokumencie jest również podanie numeru szkody oraz swoich danych związanych z samochodem, czy polisą i miejsce zamieszkania właściciela. Jeśli nie ma się stosownej aplikacji Towarzystwa Ubezpieczeniowego można:

  • wysłać wszystkie dokumenty pocztą,
  • udać się do swojego agenta lub skontaktować się z nim telefonicznie i poprosić o załatwienie tej sprawy, tj. załączenie plików lub wysłanie ich na adres email firmy ubezpieczeniowej, która ma poczynić stosowne działania w związku z zaniżonym odszkodowaniem OC.

Czy wypłata zaniżonego odszkodowania OC jest już ostateczną?

Jeżeli faktycznie poniosło się wyższe koszty naprawy, niż miało to miejsce w związku z wyliczeniami przy wypłacie odszkodowania OC, można mieć na uwadze możliwość napisania odwołania od tej decyzji. Dzięki temu będzie się miało gwarancję tego, iż poczyniło się pierwszy krok, dzięki któremu będzie można zmienić ten stan rzeczy. Jeśli działanie we własnym zakresie nie przyniesie pożądanych rezultatów - na polskim rynku swoją działalność prowadzą także firmy zajmujące się właśnie takimi sprawami. W większości przypadków warto skorzystać z ich usług, gdyż ubezpieczyciele bardzo niechętnie dopłacają do raz już wydanego oświadczenia. Takie firmy kupują prawa do naszej szkody, wypłacając nam stosowne środki, a sami walczą sądowo z ubezpieczycielem o należną dopłatę.

Działanie to jest w pełni legalne i bezpieczne. Dzięki niemu nie musimy się narażać na niepotrzebne nerwy i koszty związane z prowadzeniem procesu, który niejednokrotnie trwa kilka lat. Od firmy zajmującej się dopłatą do ubezpieczeń pieniądze dostajemy niemal od ręki. Musimy jednak pamiętać, że aby podjąć współpracę z tego typu firmą, należy spełnić określone warunki. Po pierwsze od zdarzenia nie mogło minąć więcej niż 3 lata. Naszą szansę skreśla także podpisanie ugody z ubezpieczycielem. Jeśli jednak spełniasz kryteria, bez problemu możesz starać się o stosowną dopłatę do wypłaconego odszkodowania. Zainteresowany? Wejdź na https://helpum.pl/ i dowiedz się więcej na temat skutecznych metod rozwiązania problemu zaniżonego odszkodowania.

Cookies policy
Skontaktuj się