poniedziałek, 24 październik 2022 09:39

Prąd elektryczny, ochrona i bezpieczeństwo

pixabay pixabay

Istnieje wiele stron internetowych, na których możecie przeczytać, że nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień do stworzenia instalacji elektrycznej. Domorośli specjaliści twierdzą: to Wasz dom, róbcie co chcecie. Wystarczy kupić nasz poradnik, a dacie sobie radę.

Nie wierzcie im. Mały błąd może doprowadzić do przepięć, co w konsekwencji spowoduje pożar. A skoro wydaliście kilkadziesiąt-set tysięcy złotych na budowę wymarzonej fortecy, chyba nie warto oszczędzać na elektryce?

Szkolenie SEP

Praca z prądem elektrycznym nie tylko wymaga odpowiedniej wiedzy (wujek google nie zawsze prawdę powie). W przypadku naprawy czy projektowania nowej instalacji, wymiany bezpieczników lub całej skrzynki rozdzielczej, konieczne jest posiadanie specjalnych uprawnień SEPowskich. Istnieje wiele rodzajów koncesji; wszystko zależy od tego, przy jak „silnym” prądzie będziemy pracować.

Kurs SEPowski kosztuje do tysiąca złotych; jest to jednak niezbędna podstawa. Na szkoleniu dowiemy się, jakie są klasy ochronności sprzętu, czym różni się prąd zmienny od prądu przemiennego oraz co to tak naprawdę są fazy. Każdy tego typu kurs kończy się testem. Zdają niemal wszyscy, a często bywa tak, że uzyskany wynik określa poziom otrzymanych uprawnień – im wyższa ocena, tym większe możliwości. Egzamin ważny jest przez pięć lat, po tym czasie musimy zdawać ponownie.

Istotna jest także podstawowa znajomość rysunku technicznego. Nie możliwym jest zaprojektowanie całej sieci energetycznej wewnątrz domu czy mieszkania bez uprzedniego rozrysowania poszczególnych obwodów.

Więcej w tej kategorii: Jak zmieniły się konsole do gry? »
Cookies policy
Skontaktuj się