środa, 01 maj 2024 12:10

Otwarcie Żurawia w Gdańsku z festynem w stylu XVII Wieku

Gdański żuraw po remoncie Gdański żuraw po remoncie fot: pixabay

Żuraw, jeden z najbardziej ikonicznych zabytków Gdańska, po trzyletnim remoncie ponownie stanął otworem dla zwiedzających. Aby uczcić to wydarzenie, Narodowe Muzeum Morskie zorganizowało festyn, który przeniósł uczestników w czasy XVII-wiecznego Gdańska, oferując nie tylko wgląd w historię, ale i bezpośrednie doświadczenie dawnych czasów.

Czego się dowiesz:

  • Co było celem remontu Żurawia w Gdańsku?
  • Jakie atrakcje oferował festyn zorganizowany na otwarcie Żurawia?
  • Co mówił dr Robert Domżał o nowo otwartym Żurawiu i organizowanym festynie?
  • Jakie są główne cele Narodowego Muzeum Morskiego w kontekście odnowionego Żurawia?
  • Jakie unikalne elementy dodano do programu festynu, aby podkreślić historyczny charakter wydarzenia?

Kompleksowy remont i jego znaczenie

Zakończony remont Żurawia to kamień milowy dla lokalnej społeczności oraz miłośników historii. Znany z unikalnej konstrukcji dźwigu portowego, Żuraw przez wieki służył gdańskim kupcom i rybakom. „To wspaniałe, że po intensywnej pracy konserwatorskiej możemy ponownie zaprezentować wnętrze tego wyjątkowego budynku,” mówił podczas konferencji prasowej dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. Renowacja objęła nie tylko fasadę, ale również modernizację wewnętrznych struktur, takich jak schody i stropy, co pozwoliło dostosować zabytek do obecnych norm bezpieczeństwa.

„To wspaniałe, że po intensywnej pracy konserwatorskiej możemy ponownie zaprezentować wnętrze tego wyjątkowego budynku,” - dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

Festyn w rytmie dawnych lat

Festyn organizowany w ramach otwarcia Żurawia stał się podróżą w czasie. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w XVII-wiecznym Gdańsku. Od gabinetu portowego cyrulika, przez kramy z epoki, aż po pokazy rzemiosł i muzyki – każdy aspekt festynu był przemyślany, by jak najwierniej oddać ducha tamtych czasów. „Chcieliśmy, by każdy mógł poczuć atmosferę dawnych dni, stąd stworzyliśmy program pełen edukacyjnych i rozrywkowych atrakcji,” wyjaśniał Domżał. Dodatkowo, dla uczestników wybijano pamiątkowe monety z wizerunkiem Żurawia, stanowiące unikalną pamiątkę z tego niezwykłego dnia.

„Chcieliśmy, by każdy mógł poczuć atmosferę dawnych dni, stąd stworzyliśmy program pełen edukacyjnych i rozrywkowych atrakcji,” - dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego

Otwarcie odnowionego Żurawia to nie tylko powrót do funkcjonowania ważnego zabytku, ale również okazja do celebracji bogatej historii Gdańska. Wydarzenie to, poprzez połączenie edukacji z rozrywką, przyciągnęło zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy tłumnie zgromadzili się, by wspólnie świętować odrodzenie jednego z najważniejszych symoli miasta. Narodowe Muzeum Morskie zapewnia, że Żuraw będzie nadal stanowił centrum kulturalne i turystyczne Gdańska, oferując bogaty program wystaw i wydarzeń przez cały nadchodzący rok.

źródło: msn.pl

Cookies policy
Skontaktuj się