Czego się dowiesz:
- Skąd pochodziły znalezione pająki?
- Jakie działania podjęto po znalezieniu pająków?
- Kiedy ostatnio znaleziono egzotyczne pająki w gdańskim porcie?
- Jakie właściwości ma jad czarnej wdowy?
- Czy w Polsce można hodować czarną wdowę?
Przebieg zdarzenia
W zeszłym tygodniu na terenie Portu Północnego w Gdańsku znaleziono kilka egzotycznych pająków. Na wniosek inspektora granicznego wynajęto specjalistyczną firmę, która przeprowadziła dezynsekcję wszystkich platform i pomieszczeń. „Pająki unieszkodliwiono, nikt nie ucierpiał” - potwierdził Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Historia pająków w porcie
To nie pierwszy raz, kiedy egzotyczne pająki pojawiły się w gdańskim porcie. W 2012 roku trójmiejscy celnicy znaleźli trzy pająki z gatunku czarnych wdów w kontenerze z USA. „Znajdowały się w nim trzy samochody, w tym dwa zabytkowe z lat 50. Pająki znaleziono w jednym z nich” - relacjonował wówczas rzecznik Izby Celnej w Gdyni.
Informacje o czarnej wdowie
Czarna wdowa to silnie jadowity pająk z rodziny omatnikowatych, występujący głównie w USA i krajach Ameryki Środkowej. Jad czarnej wdowy jest 15 razy silniejszy od toksyny grzechotnika. W Polsce amatorska hodowla tego gatunku jest zabroniona.
Sytuacja w gdańskim porcie została opanowana dzięki szybkim działaniom specjalistycznej firmy dezynsekcyjnej. Nikt nie ucierpiał, a obecność egzotycznych pająków w Polsce została wyeliminowana.
źródło: Fakt.pl