wtorek, 07 lipiec 2026 11:58

Mała FETA 2026 w Gdańsku. Artyści z Europy wystąpią dla dzieci

Mała FETA w Gdańsku Mała FETA w Gdańsku Zdjęcie redakcyjne

Park im. Ronalda Reagana w Gdańsku od 9 do 12 lipca zmieni się w plenerową przestrzeń Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W programie znalazła się Mała FETA. To część wydarzenia przygotowana dla dzieci, młodzieży i rodzin. Będą spektakle, instalacja, warsztaty cyrkowe i występy artystów z kilku krajów Europy. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

SPIS TREŚCI:

 

Mała FETA w Parku Reagana

Mała FETA jest rodzinną częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Wydarzenie odbędzie się w Parku im. Ronalda Reagana i jego okolicach. Organizatorzy stawiają na teatr dostępny pod gołym niebem. Nie będzie zamkniętej sali. Będzie bliski kontakt z artystami.

Mapa pokazuje Park Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku, czyli teren wskazany jako miejsce wydarzeń Małej FETY. To rozległa zielona przestrzeń położona w nadmorskiej części miasta, dogodna dla rodzin, spacerowiczów i uczestników wydarzeń plenerowych. Właśnie w tej okolicy zaplanowano spektakle, warsztaty oraz działania artystyczne przygotowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych widzów. Źródło: Google Maps

Program przygotowano dla najmłodszych widzów, młodzieży i dorosłych opiekunów. To ważne, bo festiwal ma charakter wielopokoleniowy. Rodziny mogą wybrać krótkie spektakle, dłuższą instalację albo warsztaty. Każda propozycja ma inny rytm.

W artykule można połączyć ten temat z innymi materiałami w serwisie, na przykład przez linki do działów wydarzenia w Gdańsku, kultura, atrakcje dla dzieci, festiwale plenerowe, Park Reagana oraz teatr uliczny.

Wędrówki w czasie dla dzieci

Tegoroczny program Małej FETY wpisuje się w hasło przewodnie festiwalu Wędrówki w czasie. Dzieci zobaczą sztukę opartą na ruchu, obrazie, muzyce i humorze. To forma czytelna także bez długich dialogów. Dzięki temu wydarzenia mogą odbierać również osoby, które nie znają języka polskiego.

W programie znalazły się propozycje teatralne i cyrkowe. Widzowie spotkają artystów z Polski, Czech, Litwy, Armenii, Włoch, Katalonii i Hiszpanii. Pojawi się też instalacja Teatru Wagabunda. Jej czas trwania wynosi 240 minut.

Organizatorzy zapowiadają przestrzeń bez sztywnych ram. To oznacza swobodne uczestnictwo. Dzieci mogą oglądać spektakle w plenerze. Rodzice mogą zaplanować wizytę zgodnie z godzinami programu.

Cyrk Krzywański i warsztaty

Cyrk Krzywański pod wodzą Marcina Krzywańskiego poprowadzi warsztaty sztuki cyrkowej. Zajęcia pojawią się w programie 2 razy. Pierwsze odbędą się w sobotę 11 lipca o godz. 14.00. Drugie zaplanowano w niedzielę 12 lipca o godz. 15.00.

Każde spotkanie potrwa 120 minut. Warsztaty będą dostępne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. W programie opisano je jako żonglerkę nie tylko dla klauna. To propozycja aktywna. Publiczność nie tylko ogląda, ale może spróbować działań cyrkowych.

  • sobota 11 lipca godz. 14.00, Cyrk Krzywański, 120 minut, miejsce A2
  • niedziela 12 lipca godz. 15.00, Cyrk Krzywański, 120 minut, miejsce A2
  • dostępność wydarzenia oznaczono tłumaczeniem na Polski Język Migowy
  • prowadzenie warsztaty realizuje Cyrk Krzywański pod kierunkiem Marcina Krzywańskiego

Teatr Formalina i Teatr Małe Mi

Teatr Formalina pokaże przedstawienie Kapi i Ara, a Teatr Małe Mi wystąpi ze spektaklem Kalosze szczęścia. Obie propozycje pojawią się w programie więcej niż raz. To ułatwia rodzinom wybór terminu. Nie trzeba planować całego dnia pod jedną godzinę.

Film pokazuje klimat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku. W materiale widać plenerowy charakter wydarzenia, kontakt artystów z publicznością oraz widowiska przygotowane poza tradycyjną sceną teatralną. Nagranie dobrze uzupełnia artykuł o Małej FECIE w Parku Reagana, ponieważ pokazuje, jak festiwal wykorzystuje miejską przestrzeń, ruch, obraz i teatr uliczny do budowania atmosfery otwartego wydarzenia dla widzów w różnym wieku.

Spektakl Teatru Formalina potrwa 50 minut. Zaplanowano go w piątek o godz. 16.00, w sobotę o godz. 15.00 oraz w niedzielę o godz. 14.30. Sobotni pokaz będzie dostępny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Teatr Małe Mi wystąpi 4 razy. Spektakl potrwa 55 minut. Pokazy odbędą się w piątek o godz. 17.00 i 19.30, w sobotę o godz. 16.30 oraz w niedzielę o godz. 17.00. Sobotni termin również oznaczono dostępnością w Polskim Języku Migowym.

Artyści z Polski i Europy

W programie Małej FETY wystąpią zespoły i artyści z Polski oraz kilku krajów europejskich. Na liście są StreetFools Company, Companyia Nacho Flores, Jashgawronsky Brothers, Bratři v tricku, ART CIRCUS Alexandr Makagon, Teatr Małe Mi, Teatr Formalina, Teatr Wagabunda oraz Markas Liberman.

StreetFools Company zaprezentuje spektakl Banaba Flup. Companyia Nacho Flores wystąpi z propozycją DOMTE. Jashgawronsky Brothers pokażą ToyBoys. Bratři v tricku zaprezentują Skiing Odyssey. W niedzielę pojawi się także Markas Liberman z Litwy z przedstawieniem PLAY(ces).

Program łączy krótkie spektakle z dłuższą instalacją. Najkrótsze wydarzenie potrwa 30 minut. To występ ART CIRCUS Alexandr Makagon pod tytułem Cyrk to ja. Najdłuższą pozycją jest Stara zagroda Teatru Wagabunda. Czas trwania wynosi 240 minut.

Program Małej FETY

Najwięcej wydarzeń zaplanowano w sobotę 11 lipca i niedzielę 12 lipca. Piątkowy program rozpocznie się o godz. 16.00. W sobotę pierwsze działania ruszą o godz. 14.00. W niedzielę program rozpocznie się od instalacji Teatru Wagabunda o godz. 14.00.

Dzień Godziny Wydarzenia Czas trwania
Piątek 10 lipca 16.00 do 20.00 Teatr Formalina, Teatr Małe Mi, StreetFools Company, Bratři v tricku 45 do 55 minut
Sobota 11 lipca 14.00 do 19.30 Teatr Wagabunda, Cyrk Krzywański, Teatr Formalina, Teatr Małe Mi, Jashgawronsky Brothers, ART CIRCUS Alexandr Makagon, Companyia Nacho Flores 30 do 240 minut
Niedziela 12 lipca 14.00 do 20.30 Teatr Wagabunda, Cyrk Krzywański, Jashgawronsky Brothers, Markas Liberman, StreetFools Company, Teatr Małe Mi, ART CIRCUS Alexandr Makagon, Companyia Nacho Flores, Bratři v tricku 30 do 240 minut

W piątek widzowie zobaczą 5 wydarzeń. W sobotę program obejmuje 10 punktów. W niedzielę zaplanowano 10 pozycji. Łącznie w podanym programie Małej FETY znajduje się 25 wydarzeń i pokazów.

Dostępność i Polski Język Migowy

Jednym z filarów Małej FETY jest dostępność dla różnych grup widzów. Większość spektakli ma formę bezsłowną. Odbiór opiera się na geście, obrazie, muzyce i ruchu. To ogranicza barierę językową.

W Centrum Festiwalowym ma działać punkt dostępności. Wybrane spektakle i warsztaty zostaną przetłumaczone na Polski Język Migowy. Oznaczenie dostępności pojawia się przy warsztatach Cyrku Krzywańskiego, przy spektaklu Kapi i Ara oraz przy spektaklu Kalosze szczęścia.

  • 11 lipca warsztaty Cyrku Krzywańskiego z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
  • 11 lipca Teatr Formalina z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
  • 11 lipca Teatr Małe Mi z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
  • 12 lipca warsztaty Cyrku Krzywańskiego z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Praktyczne informacje dla rodzin

Mała FETA odbędzie się w Parku im. Ronalda Reagana i jego okolicach, a wstęp na spektakle będzie bezpłatny. Rodziny mogą wybrać pojedynczy spektakl albo kilka wydarzeń jednego dnia. Program jest rozłożony na popołudnia i wieczory.

Najkrótszy punkt trwa 30 minut. Kilka spektakli trwa 45, 50 lub 55 minut. Warsztaty potrwają 120 minut. Instalacja Teatru Wagabunda potrwa 240 minut. To pozwala dopasować udział do wieku dziecka i czasu, którym dysponuje rodzina.

Warto zapamiętać kilka danych przed wyjściem do parku.

  • termin 9 do 12 lipca
  • miejsce Park im. Ronalda Reagana i okolice
  • program rodzinny spektakle, instalacja i warsztaty
  • wstęp bezpłatny na spektakle
  • dostępność punkt dostępności i wybrane wydarzenia z Polskim Językiem Migowym
  • uczestnicy dzieci, młodzież, rodziny i widzowie zainteresowani teatrem plenerowym

Mała FETA w Parku Reagana łączy teatr uliczny, nowy cyrk i rodzinne spotkania ze sztuką w otwartej przestrzeni. W programie są polskie i zagraniczne zespoły, 25 wydarzeń ujętych w harmonogramie oraz propozycje dostępne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. To konkretna oferta dla rodzin, które chcą zobaczyć festiwal FETA w wersji przygotowanej dla młodszej publiczności.

źródło: gdansk.pl

Cookies policy
Skontaktuj się